دوشنبه 9 شهریور 1394
صفحه اصلی اهداف انجمن اساسنامه انجمن عضویت در انجمن درباره ما تماس با ما
جستجو:
 
 
مواردي از اساسنامه انجمن صنايع لوازم خانگي ايران
 
  :: مقدمه
  :: هدف
  :: کلیات
  :: اصول وظایف انجمن
  :: اعضاء
  :: شرایط و چگونگی عضویت
  :: ارکان انجمن
 
 

:: مقدمه

صنعت لوازم خانگی یکی از رشته‌های شتاب دهنده توسعه صنعتی است.
صنعتی متنوع با کاربرد‌های گوناگون که به‌صورت گسترده علاوه بر استفاده وسیع خانگی و تأمین‌کننده نیاز ضروری و غیر قابل اجتناب خانواده‌ها، در بخش‌های اداری و تجاری کاربرد دارد و سهم بسیار وسیعی از بازار را به‌خود اختصاص داده است.
صنعتی که برای صنایع فولاد، پتروشیمی، مس و... ارزش افزوده ایجاد می‌کند.
با توجه به این ویژگی‌ها، ایجاد فضای کسب و کار مطلوب برای تعالی و تکامل این صنعت- بوجود آوردن شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری و توسعه واحد‌های صنعتی- بررسی قوانین و مصوبات مرتبط با تولید، تعرفه، مسائل پولی و صادرات و... توسعه فرهنگ صنعتی- تقویت بخش‌های تحقیق و توسعه و ارتقاء سطح مدیریت در این بخش- توسعه و استفاده از تکنولوژی پیشرفته و جذب فن‌آوری- تولید محصولات رقابتی قابل رقابت با محصولات خارجی- توسعه صادرات، و... محور و مرکز ثقل برنامه‌های انجمن صنایع لوازم خانگی بشمار می‌آیند.

”انجمن صنایع لوازم خانگی ایران“ نام جدید تشکلی است که سه دهه فعالیت هدف‌گرا و مؤثر را با بهره‌گیری از خرد جمعی و برخورداری از مدیریت دانش‌محور و جامع‌نگر در کار‌نامه موفق خود ثبت کرده است.

تشکلی که با احساس مسئولیت در برابر نیاز‌های این صنعت در شرایط گوناگون و پایبندی به‌رسالت خویش در رفع مشکلات این صنعت و گذر از بحران‌ها کوشیده است و دوران نوین فعالیت خود را به‌استناد بند(ک) ماده(5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مصوب 15/12/1369 و تحت نظارت اتاق ایران با اهداف و اصول وظایف و تشکیلات آتی‌الذکر ادامه می‌دهد.
 

:: هدف

تقویت روحیه تشکل‌گرایی و بهره‌گیری از خرد جمعی- ترویج و توسعه مدیریت دانش‌محور در صنایع لوازم خانگی- ارتقاء سطح فرهنگ صنعتی- شناسایی و بررسی مشکلات اساسی و نقاط ضعف و قوت این صنعت به‌منظور برنامه‌ریزی جامع برای توسعه و رشد کمی و کیفی لوازم خانگی- افزایش بهره‌وری فرآیند‌های تولید- بهینه‌سازی مصرف انرژی و افزایش کارآیی و راندمان در صنایع لوازم خانگی- ایجاد زمینه‌ها و امکانات مناسب و مطلوب برای تولید محصولات رقابتی به‌منظور توسعه بازار لوازم خانگی در داخل و خارج از کشور با بهره‌گیری از استاندارد‌های ملی و بین‌المللی و دانش فنی- توسعه و تعمیق پیوند بین علم و صنعت در واحد‌های صنعتی.

 

:: کلیات

نام: انجمن صنایع لوازم خانگی ایران
اقامتگاه قانونی: تهران
تبصره: در صورت تغییر اقامتگاه قانونی مراتب در روزنامه کثیر‌الانتشار منتخب آگهی و کتباً به‌اطلاع اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خواهد رسید.
تابعیت: انجمن دارای تابعیت ایرانی است.
حوزه فعالیت: حوزه فعالیت انجمن در سراسر کشور است. انجمن می‌تواند پس از تصویب هیأت مدیره در مراکز استان‌ها شعبه و در شهرستان‌ها عند‌اللزوم نمایندگی دایر نماید. شرایط تشکیل شعب و نمایندگی می‌بایست مطابق با آیین‌نامه‌های اجرایی ذیربط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران باشد.
مدت فعالیت: از تاریخ تأسیس نامحدود است.
موضوع فعالیت: انجمن تشکلی است صنفی، غیر تجاری، غیر انتفاعی و غیر سیاسی که از طریق مطالعه، تحقیق، مشاوره، برنامه‌ریزی و آموزش به‌منظور پیشرفت امور صنعتی، تولیدی و حرفه‌ای و بهبود فرآورده‌های صنایع لوازم خانگی فعالیت نموده و به‌هیچ حزب و جمعیت سیاسی وابستگی نداشته و نخواهد داشت.
 

:: اصول وظایف انجمن

 1. بررسی، تحقیق و شناخت دائم و مستمر مسائل مختلف جاری و آینده واحد‌های تولید‌کننده لوازم خانگی و صنایع وابسته به‌آن از طریق اخذ گزارشات لازم و بازدید.

 2. تهیه آمار‌های دقیق و مستمر از ماشین‌آلات، نیروی شاغل و مورد نیاز، ظرفیت تولیدی موجود و بالقوه، مواد اولیه و کالا‌های نیمه ساخته و قطعات مورد مصرف، نوع و میزان تولید هر یک از مصنوعات، و دیگر موارد لازم به‌تفکیک در هر واحد.

 3. بررسی، تحقیق و شناخت نیاز‌های جامعه و طبقه‌بندی انواع مختلف لوازم خانگی، مورد نیاز هماهنگ با الگوی مصرف.

 4. بررسی و تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعات گرد‌آوری شده.

 5. تشکیل آرشیو آمار و اطلاعات به‌منظور استفاده در برنامه‌ریزی‌ها و تهیه طرح‌های لازم.

 6. بررسی و تحقیق برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در تولید و استفاده از لوازم خانگی و تهیه دستور‌العمل یا طرح‌های لازم در این زمینه.

 7. تقویت واحد‌های تحقیق و توسعه در صنایع لوازم خانگی.

 8. ارائه اطلاعات و آخرین روش‌ها در زمینه تولید لوازم خانگی.

 9. ترویج و اشاعه مدیریت بازاریابی نوین و ارتباط با مشتری.

 10. همکاری همه جانبه و مؤثر با کانون فن‌آوری لوازم خانگی انرژی بر وابسته به‌معاونت علمی و فن‌آوری نهاد ریاست جمهوری در جهت تحقق اهداف کانون.

 11. همکاری با ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو وابسته به‌نهاد ریاست جمهوری.

 12. عضویت انجمن در تشکل‌های مهم صنایع لوازم خانگی دنیا و بهره‌گیری از عضویت و ارتباط با آنان برای توسعه کمی و کیفی انجمن صنایع لوازم خانگی.

 13. تلاش برای ساماندهی صادرات و بهبود کیفیت خدمات دهی اعضاء.

 14. کسب اطلاعات مربوط به‌عرضه و تقاضا، قیمت، بازار‌های مصرف و تولید، برای ارائه به‌اعضاء با بهره‌گیری از آخرین رهیافت‌های جهانی جهت نیل به‌اهداف توسعه صادرات.

 15. مشارکت در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها و تهیه و تنظیم پیش‌نویس قوانین و مصوبات مرتبط با صادرات کالا‌ها و خدمات در جهت حفظ منافع ملی اعضاء.

 16. ایجاد ارتباط با بانک‌ها و سازمان‌های اعتباری کشور و همچنین سازمان‌های مالی و پولی بین‌المللی در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران و فراهم‌سازی زمینه تسهیلات مالی در جهت توسعه فعالیت‌های اعضاء.

 17. ایجاد بانک اطلاعاتی در زمینه‌های مرتبط با اهداف و وظایف انجمن، فعالیت‌های صادراتی اعضاء و اطلاع‌رسانی از طریق ایجاد شبکه اطلاع‌رسانی.

 18. کمک به‌تحقق هدف‌های کمی و کیفی تعیین شده برای صادرات کالا‌ها یا خدمات موضوع فعالیت انجمن.

 19. تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری در آن بخش از تولید که زمینه افزایش صدور کالا‌ها یا خدمات موضوع فعالیت انجمن را فراهم می‌کند.

 20. تلاش برای افزایش دسترسی به‌بازار‌های جهانی کالا‌ها یا خدمات صادراتی موضوع فعالیت انجمن و ایجاد فرصت‌های مناسب برای کلیه اعضاء جهت ورود به‌این بازار‌ها.

 21. معرفی اعضاء به‌وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف جهت استفاده از خدمات و تسهیلات مورد نیاز.

 22. اجرای آن بخش از وظایف اجرایی و تحقیقاتی مرتبط با تولید و صادرات که از سوی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های اقتصادی به انجمن تفویض می‌شود.

 23. ارائه پیشنهادات اجرایی جهت رفع مشکلات تولید و صادرات کالا‌های موضوع فعالیت انجمن به‌نهاد‌ها و سازمان‌ها و وزارتخانه‌های ذیربط و ارسال رونوشت آن به‌اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران جهت اطلاع.

 24. برنامه‌ریزی و برگزاری همایش با موضوعات مرتبط با حوزه فعالیت انجمن در تهران یا شهرستان‌ها.

 25. انتشار ماهنامه تخصصی.

 26. انتشار کتب- مجلات و جزوات آموزشی و بروشور.

 27. امضاء تفاهم‌نامه همکاری در زمینه‌های صنعتی- آموزشی- تحقیقاتی و دیگر موضوعات مرتبط با حوزه فعالیت انجمن با سازمان‌ها و مؤسسات دولتی یا خصوصی و تشکل‌ها و نیز دانشگاه‌ها و مراکز علمی.

 28. بررسی، تحقیق و کمک به‌ایجاد امکانات ساخت هر چه بیشتر قطعات در داخل کشور.

 29. جمع‌آوری و مطالعه دقیق لوایح، قوانین، مقررات، مصوبات، دستور‌العمل‌ها و بخشنامه‌های مربوط به‌تأسیس، اداره، تولید و توزیع محصولات واحد‌های عضو به‌منظور شناخت سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و انعکاس آنها به‌اعضاء در جهت آشنایی بیشتر و رعایت موارد قانونی توسط آنان.

 30. بررسی وضعیت بازار لوازم خانگی در زمینه عرضه و تقاضا و تهیه گزارشات لازم.

 31. مطالعه و شناخت حدود و انواع وظایف و تکالیف سازمان‌های ذیربط و برقراری ارتباط مستمر با آنها در حد نیاز و برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم به‌منظور جلب همکاری در جهت حمایت از لوازم خانگی و ایجاد تفاهم و هماهنگی لازم.

 32. کسب آخرین اطلاعات صنعت لوازم خانگی و قطعات وابسته از سازمان‌ها، مؤسسات و مراجع مختلف ذیربط داخلی و خارجی.

 33. برگزاری نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی و قطعات وابسته و دیگر موضوعات مرتبط با این صنعت در ایران و عند‌اللزوم احداث سالن و فضای مناسب نمایشگاهی.

 34. مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی یا اختصاصی در خارج از کشور.

 35. تهیه و تدوین ضوابط تولید و شناخت اولویت در ساخت لوازم خانگی و قطعات وابسته.

 36. راهنمایی واحد‌ها در زمینه توسعه و افزایش تولیدات و هماهنگ نمودن سیاست‌های تولیدی به‌منظور رفع نیاز‌های جامعه و فراهم شدن امکانات صادرات.

 37. توصیه به‌واحدهای عضو و ارشاد آنان در زمینه‌های کنترل کیفیت، تحقیق و توسعه و اجرای مقررات استاندارد.

 38. تهیه و تدوین استاندارد‌های کارخانه‌ای مورد نیاز صنایع تحت پوشش.

 39. همکاری با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در تهیه و تدوین و بازنگری استاندارد‌های ملی.

 40. بررسی نتایج آزمون لوازم خانگی و قطعات وابسته و تهیه گزارشات ادواری و راهنمایی واحد‌های عضو در جهت رفع موارد مغایر با استاندارد. تبصره: در صورت اعتراض واحد‌ها نسبت به‌نتایج آزمون، انجمن موضوع را به‌کمیته کارشناسی مربوطه ارجاع خواهد کرد.

 41. حفظ و حراست از مصالح حرفه‌ای واحد‌های عضو و بهبود شرایط تولید آنان.

 42. سعی و تلاش برای جستجوی راه‌حل‌های مناسب و عملی برای مقابله با مسائل و مشکلات واحد‌های عضو و ارائه پیشنهادات و توصیه‌های عملی به‌اعضاء در جهت رفع کمبود‌ها و نارسایی‌های آنان و کمک به‌بهسازی دائمی کارخانجات در ابعاد مختلف.

 43. ایجاد و اشاعه فرهنگ لازم به‌منظور بالا نگهداشتن کیفیت محصولات لوازم خانگی در سطح کشور در حد استاندارد‌های مطلوب داخلی و بین‌المللی.

 44. کمک به‌واحد‌ها در زمینه کاهش هزینه‌ها، بهبود روش‌ها، ظرفیت سنجی، بالابردن راندمان و بهره‌وری نیروی کار.

 45. مطالعه عوامل قیمت تمام شده محصولات و راهنمایی‌های لازم به‌منظور کاهش هزینه‌ها.

 46. ایجاد و اشاعه فرهنگ لازم برای استفاده بیشتر از متخصصین و به‌طور کلی ترویج مدیریت صحیح و علمی در بین واحد‌های عضو و آگاه کردن اعضاء و ترغیب آنان برای به‌کاربردن روش‌های علمی و عملی بهتر و استفاده بیشتر از تکنولوژی‌های جدید.

 47. تشکیل دوره‌های آموزشی برای مدیران، مسئولان و دیگر کارکنان واحد‌های صنعتی در کلیه رشته‌ها و موضوعات مورد نیاز.

 48. برگزاری دوره‌های آموزشی فنی- حرفه‌ای برای کارگران شاغل در صنایع لوازم خانگی بمنظور ارتقاء مهارت آنها و افزایش بهره‌وری.

 49. برنامه‌ریزی و تعمیم برنامه‌های آموزشی و ایمنی برای مصرف‌کنندگان لوازم خانگی.

 50. ترویج و توسعه فرهنگ استفاده مردم از تولیدات ملی.

 51. ارائه پیشنهادات سازنده و مناسب در زمینه‌های مختلف به‌دستگاه‌های مسئول ذیربط و اعزام نماینده برای شرکت در جلسات و مشارکت در بررسی و تدوین ضوابط مربوط به‌صنعت لوازم خانگی و صنایع وابسته به‌آن.

 52. همکاری با مسئولین ذیربط در بررسی برنامه‌های توسعه واحد‌های موجود و کمک به‌مطالعه پروژه‌های مربوط به‌تأسیس یا تغییر ظرفیت‌های متناسب با نیازمندی‌های مناطق مختلف کشور و اظهار نظر نسبت به آنان.

 53. همکاری با دانشگاه‌ها، مؤسسات علمی، تحقیقاتی، آموزشی و صنعتی کشور به‌منظور تکوین و تعمیم تکنولوژی جدید و گسترش فرهنگ صنعتی در سطح کشور.

 54. همکاری و کمک در تهیه و تدوین ضوابط و معیار‌های مربوط به‌نصب، ‌تعمیرات و نگهداری لوازم خانگی و اقدام در تشکیل دوره‌های آموزشی و انتشار نشریات لازم برای دست‌اندرکاران تعمیرات و توزیع این صنعت.

 55. عضویت در تشکل‌های صنعتی- اقتصادی و مؤسسات علمی تحقیقاتی و همکاری با آنان.

 56. همکاری با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران- شورا‌ها و اتاق‌های مشترک و دیگر نهاد‌های وابسته به این اتاق.

 57. تشکیل کمیسیون‌های تخصصی در انجمن.

 58. ارائه خدمات کارشناسی به‌اشخاص حقیقی و حقوقی.
   

:: اعضاء

- تولید‌کنندگان لوازم خانگی و صنایع وابسته.
- تولید‌کنندگان قطعات مربوط به‌صنایع لوازم خانگی.
- توزیع‌کنندگان گاز مایع دارای مجوز صنعتی.
- مؤسسات ارائه‌دهنده خدمات و واحد‌های صنعتی تکمیل کننده چرخه تولید صنایع لوازم خانگی.
- سازمان‌ها و مؤسسات علمی- تحقیقاتی- پژوهشی مرتبط با صنایع لوازم خانگی.
 

:: شرایط و چگونگی عضویت


1- داشتن اجازه تأسیس یا پروانه بهره‌برداری یا گواهی فعالیت صنعتی یا کارت شناسایی و به‌طور کلی هر نوع مجوز قانونی .
2- داشتن کارت معتبر عضویت در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران.
3- تکمیل و ارائه فرم درخواست عضویت و مدارک لازم برای عضویت.
4- قبول کلیه مفاد این اساسنامه و اجرای وظایف پیش‌بینی شده در آن و پذیرش تمام مصوبات ارکان انجمن.
5- پرداخت ورودیه- حق عضویت سالانه- حق‌المشاوره و تمام وجوهات مقرر و مصوب.
 

:: ارکان انجمن

ارکان انجمن عبارتند از: مجمع عمومی(عادی و فوق‌العاده)، هیأت مدیره، بازرس و ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی انجمن که ریاست آن با دبیر کل انجمن است.

 
 
 
كليه حقوق اين سایت متعلق به انجمن صنایع لوازم خانگی ایران مي باشد.
پورتال پالیز-Paliz Portal